جزئیات واگذاری دو شرکت باقی‌مانده راه‌آهن از زبان معاون وزیر راهشنبه ۵ شهریور ۱۳

 
جزئیات واگذاری دو شرکت باقی‌مانده راه‌آهن از زبان معاون وزیر راه
 
شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۲۰
Share/Save/Bookmark
 

ارسال این مطلب به دوستان دریافت فایل مطلب نسخه قابل چاپ

تین نیوز:مدیرعامل راه‌آ‌هن از عرضه دو شرکت بالاست و حمل و نقل چندوجهی سایپا ریل در فرابورس خبر داد و گفت: از 14 شرکت‌های اقماری راه‌‌آهن، 12 شرکت واگذار شده اما کماکان برای بالاست و سایپا ریل متقاضی نداریم.
عبدالعلی صاحب محمدی در خصوص واگذاری شرکت‌های اقماری راه‌آهن به بخش خصوصی، اظهار داشت: تا سال گذشته در قالب اجرای اصل 44 قانون اساسی 11 شرکت از شرکت‌های اقماری راه‌آهن واگذار شد.
وی تأکید کرد: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در واگذاری شرکت‌های اقماری خود به بخش خصوصی به بهترین وجه عمل کرده و قسمت اعظم شرکت‌های این ارگان دولتی واگذار شده است.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: از 14 شرکت اقماری راه‌آهن که در دستور کار واگذاری قرار داشتند، پنج شرکت در سال 1388 به بخش خصوصی واگذار شد،که از این رقم سه شرکت "مهندسین مشاور مترا"، "توکاریل" و "خط و ابنیه فنی راه‌آهن (تراورس)" به صورت مزایده و دو شرکت "واگن پارس" و " قطار‌های مسافری رجاء" به عنوان رد دیون واگذار شدند.
صاحب‌محمدی تصریح کرد: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با ‌رویکرد خصوصی‌سازی، از سال گذشته سرعت واگذاری‌ها را افزایش داده است که در همین راستا دو شرکت از بزرگ‌ترین شرکت‌های راه‌آهن شامل "واگن پارس" و " قطار‌های مسافری رجاء" در ‌سال 1388 تعیین تکلیف شدند.‌‌

شرکت متوفر تنها 6 میلیون تومان ارزش دارد
مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در حال حاضر دو شرکت اصلی ساختمان و تأسیات راه‌آهن (بالاست) و شرکت چندوجهی سایپا ریل و یک بخش بسیار کوچک به نام شرکت "متوفر" در راه‌آهن باقی‌ مانده است.
صاحب‌محمدی با اشاره به اینکه ارزش مالی ‌شرکت متوفر حدود 50 الی 60 میلیون ریال است، خاطرنشان کرد: شرکت متوفر به عنوان یک شرکت بسیار کوچک در راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است هنوز به بخش خصوصی واگذار نشده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: البته قرار بود شرکت متوفر فعالیت‌های مطالعاتی انجام دهد یعنی شرکت فیزیکی نیست که مایملکی داشته باشد.

"حمل و نقل چندوجهی سایپا ریل" عرضه شده اما تقاضا ندارد

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه شرکت "حمل و نقل چندوجهی سایپا ریل" هم‌اکنون در فرابورس عرضه شده است، اظهار داشت: این شرکت هنوز مشتری ندارد؛ 49 درصد سهام سایپا ریل در اختیار راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و 51 درصد سهام این شرکت متعلق به کارکنان شرکت سایپا است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عدم استقبال از سهام شرکت حمل و نقل چند وجهی سایپا در دو نوبت عرضه آن، افزود: عدم استقبال از سهام این شرکت به دلیل قیمت بالایی بود که برای آن پیشنهاد شده بود.
صاحب‌محمدی اضافه کرد: شرکت حمل و نقل چند وجهی سایپا ریل چند بار در فرابورس عرضه شده است اما تاکنون مشتری ‌نداشته است.

شرکت بالاست تا‌کنون دو مرتبه در فرابورس عرضه شده است

مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به اینکه 33 درصد سهام شرکت بالاست (ساختمان و تأسیسات راه‌آهن) قبلاً واگذار شده است، اظهار داشت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری اغلب این میزان سهام را به صورت خرد خریداری کرد‌ه‌اند و کماکان 67 درصد سهام این شرکت در اختیار راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شرکت بالاست دو مرتبه در فرابورس عرضه شده است، ادامه داد: این میزان سهام باقی‌مانده هم‌اکنون در فرابورس عرضه شده و به محض استقبال متقاضیان ‌عرضه خواهد شد.
صاحب‌محمدی همچنین از واگذاری پنج درصد سهام ‌شرکت ساختمان و تأسیسات راه‌آهن به کارکنان آن خبر داد.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: امتیاز باشگاه فرهنگی ـ ورزشی راه‌آهن نیز واگذار شده است.
/ 0 نظر / 29 بازدید